איך להיות גולשים חכמים בשמש

ילדה במחנה הגלישה פסח, מרוחה בקרם הגנה על הפנים וכובע קייטנה כחול לראשה

קייטנת גלישה היא פעילות מעולה לכל ימות השנה אך באופן טבעי ישנו ביקוש גדול מאוד לקייטנות גלישה בעונת הקיץ. הרי מי לא אוהב ללכת לחוף הים ולהירטב ממימיו הצוננים בחום הקיץ הישראלי? בסופו של דבר מדובר בפעילות ספורטיבית וכיפית ממנה הילדים מפיקים הרבה מאוד תועלת. אך לצד כל היתרונות והכיף שבקייטנות הגלישה צריך להיזהר מאוד מהחשיפה לשמש. על הסכנות שבחשיפה לשמש ועל דרכי ההתגוננות במאמר הבא.

הסכנות שבחשיפה לשמש

חשיפה ממושכת לשמש היא מסוכנת ויש להימנע ממנה, במיוחד כאשר מדובר בילדים. לילדים יש עור רגיש יותר מאשר המבוגרים. החשיפה לשמש גורמת להזדקנות מהירה של העור וגם כוויות עור שורפות, אך יותר מטרידה היא סכנת המלנומה (סרטן העור).

כאשר הילדים מגיעים לקייטנת גלישה, בטיחותם נמצאת מעל לכל וגם נושא ההתגוננות מפני קרני השמש נלקח בחשבון. המדריכים המנוסים נוקטים בכל האמצעים על מנת לשמור על בטיחותם של הילדים; הדבר כולל הסברה, אכיפה של הוראות בטיחות ומדיניות המצמצמת את החשיפה לשמש. אנו מאמינים שחלק גדול מהאחריות שלנו הוא חינוך הילדים ולא רק לימודי גלישה נטו; לכן אנו מסבירים לילדים על סכנות החשיפה לשמש ועושים הכל על מנת להקנות להם הרגלי חיים בריאים. הרי בסופו של דבר הסכנה שבחשיפה לשמש היא בכל מקום ולא רק כאשר הילדים נמצאים בים ובקייטנה.

כיצד מתגוננים מקרני השמש?

ישנן מספר דרכים שבהן אנו נוקטים על מנת להיזהר מקרני השמש ולהפחית את הסכנה. בראש ובראשונה יש לקבוע את שעות הפעילות של הקייטנה לשעות הבוקר או שעות אחר הצהריים, יש להימנע משעות היום בהן קרינת השמש היא החזקה ביותר.

הדבר השני שאנו מקפידים עליו הוא בגדים מיוחדים המכסים את העור ומפחיתים את החשיפה לשמש. אנו עושים זאת באמצעות חולצות לייקרה ארוכות שרוול המפחיתות את החשיפה לשמש ומתאימות מאוד לשימוש בים. למעשה אנו מחלקים לחניכים את חולצות הלייקרה ואין צורך לרכוש אותן בנפרד. השימוש בחולצות הלייקרה הוא חובה.

דבר נוסף שאנו מחייבים בו את כולם הוא שימוש בקרם הגנה מפני השמש. על כל החניכים להתמרח בקרם הגנה בפקודה ויש לעשות שימוש חוזר בקרם ההגנה כל שעתיים. וכמובן, למרות שזה לא קשור לעור באופן ישיר, יש להקפיד על שתייה מרובה של מים.